Kúpa pozemku nie je zábava: Obráťte sa radšej na právne poradenstvo
Vlastné bývanie nie je len o tom, že si dom postavíte a zariadite podľa vlastných predstáv. Najskôr totiž musíte mať na čom stavať. Ak už pozemok vlastníte, máte o jednu starosť menej. Čo vás ale čaká, ak kúpu pozemku ešte len plánujete?
Nie je kúpa ako kúpa. Predovšetkým to platí v prípade pozemkov. Aby ste zbytočne neprišli o hodnotnú sumu peňazí, pred podpisom zmluvy skontrolujte niekoľko dôležitých vecí.
Návšteva stavebného úradu vás neminie
Na stavebnom úrade vo vašom meste či obci si skontrolujte aktuálny list vlastníctva. V ňom nájdete označenie parcely, druh stavby i druh pozemku. Taktiež v ňom nechýba identifikácia predávajúceho a teda skutočných vlastníkov ako aj spoluvlastníkov. Z listu vlastníctva sa okrem toho dozviete, či pozemok náhodou nie je zaťažený hypotékou či vecným bremenom. Pracovníci stavebného úradu vám tiež povedia, či sa na vybranom pozemku vôbec dá stavať. Môže sa totiž nachádzať v ochrannom pásme, kde sa nedá udeliť výnimka.
Pýtajte sa. Veľa.
Nebojte sa majiteľa zaplaviť otázkami, a to aj takými, ktoré vám možno prídu na prvý pohľad nepodstatné. Dá sa vôbec na danom pozemku stavať taký typ domu, aký ste si vysnívali? Je totiž možné, že vo vybranej lokalite je možné stavať výlučne istý typ. Ak by ste potom chceli viacpodlažný dom, v bungalovovej časti nepochodíte. Takéto informácie sú dostupné v územno-plánovacom projekte, ktorý by mal majiteľ mať.
Právne poradenstvo vám zabráni spraviť hlúposť
Keďže pozemok nestojí málo financií, mali byť ste sa zamerať na najrôznejšie detaily. Hlavne keď ide o podpis zmluvy. Má všetky náležitosti? Prečítali ste si aj drobné písmenká? Aby ste ani vy ani predajca neprišli k škode, oplatí sa využiť právne poradenstvo. Bratislava je miestom, kde nebudete mať problém nájsť toho správneho človeka alebo advokátsku kanceláriu, stačí sa len poobzerať.
Foto: Bigstockphoto