Rozhodli ste sa kúpiť si nový nábytok? Máte široké možnosti jeho výberu. Aký zvolíte? Záleží na štýle, v akom máte interiér či exteriér zariadený, ale aj na vašich finančných možnostiach. Čo takto kúpiť si masívny nábytok?
Masívny nábytok
Masívny nábytok je z dreva a vyzerá veľmi pekne. Vyrába sa z veľkých kusov dreva a vďaka tomu je jeho štruktúra celistvá. Masívnemu nábytku vyhovuje stále prostredie bez výrazných výkyvov teplôt a vzdušnej vlhkosti. Nehodí sa do namáhaných priestorov, ktorými sú napr kuchyne.
Masívny nábytok sa hodí do priestorov, ktoré chcete zachovať maximálne prírodné. Masívny nábytok sa totiž nedáva lakom ani dyhou, takže má vzhľad pôvodnej suroviny. To vyzerá veľmi pekne. Masív je trvanlivé drevo, je však nutné ho ošetrovať. Masívny nábytok nie je používaný tak často ako iné typy dreva. Väčšinou ho volia tí, ktorí si zariaďujú domácnosť, chatu či chalupu v rustikálnom štýle. Nevýhodou masívneho nábytku totiž je, že nie je najlacnejšie.Pre výrobu masívneho nábytku sa najčastejšie používajú smrek, borovica, buk, dub, čerešňa, jelša atď Obľúbené sú aj exotické dreviny – wenge, bahenné dub atď Masívny nábytok z exotických drevín je však drahšie.Veľmi kvalitné a pevné sú postele z masívneho dreva ktoré vám vydržia roky .
Ako sa upravuje masívne drevo?
Je potrebné si uvedomiť, že surové drevo má v sebe šesťdesiat percent vody. Z takého dreva nemožno vyrábať nábytok, takže je nutné najskôr znížiť podiel vody zhruba na desatinu.Po vysušení sa z dreva vyrábajú dosky, ktoré sa uplatňujú v drevospracujúcom priemysle.Dôležité je, aby sa zachoval pôvodný prírodný vzhľad masívneho dreva. Preto je tu povrchová úprava iba prírodnými voskami a olejmi. Vďaka tomu si masívny nábytok zachová svoje vlastnosti a bude trvanlivý.Vzhľadom k tomu, že konečný masívny nábytok má rovnakú podobu ako pôvodná drevo, je nutné vyberať na výrobu nábytku iba kvalitné drevo bez kazov a chýb.