Kvalitná posteľ, polovica zdravia
Ak sa chystáte vymeniť starú posteľ za novú, mali by ste si pred jej kúpou odpovedať na pár podstatných otázok. V posteli strávime až tretinu svojho života a spánok je pre nás nevyhnutným prostriedkom na regeneráciu telesných a duševných síl. Preto je výber postele jednou z vecí, ktorej treba pri zariaďovaní bytu prikladať mimoriadnu dôležitosť.
Aký typ postele si vybrať?
Na prvý pohľad vieme rozoznať rôzne typy a druhy postelí, predovšetkým podľa ich dizajnu a materiálu. Ak sa pýtate z čoho je vyrobená zlá posteľ, tak predovšetkým z plastových komponentov alebo drevotriesky. Kvalitná posteľ musí vyvíjať minimálny tlak na našu chrbticu, musí cez ňu prúdiť vzduch a naše telo musí byť anatomicky správne podopreté. Medzi najrozšírenejšie druhy postelí patria drevené a čalúnené. Pri každej posteli by však mala byť prvoradá funkcia spánku. Mnoho odborníkov sa jednoznačne zhoduje na tom, že najvhodnejším riešením sú postele drevené. Spĺňajú všetky vlastnosti, ktoré by kvalitná posteľ mala mať. Vyznačujú sa dlhou životnosťou, nevŕzgajú, sú bezpečné a vzdušné. Drevo je navyše zdravotne nezávadné a nehrozí pri ňom vylučovanie nežiadúcich látok. Čalúnené postele su známe svojim dizajnom a kvalitou. Výhodou čalúnených postelí je ich jednoduchá údržba, priestranný úložný priestor a kvalitné výrobné materiály. Je praktické, pokiaľ posteľ disponuje aj úložným priestorom, čo ocenia najmä majitelia menších bytov.
Šírka a dĺžka postele
Rozmery postele sú jedným z dôležitých kritérií uplatňovaných pri jej výbere. Ak rozmýšlate nad tým aký rozmer postele zvoliť, existuje jedno všeobecné pravidlo. Platí, že dĺžka postele by sa mala rovnať výške človeka + 25 cm a odporúčaná šírka u jednolôžka je 90 až 100 cm. Pri manželskej posteli je samozrejme rozmer širší a to 180 až 200 cm. Netreba určite zabúdať ani na výšku postele. Najčastejšie sa stretávame s výškou 45 až 55 cm. Pri výbere postele pre seniorov je lepšie siahnuť po vyššej, z ktorej sa im bude lepšie vstávať. Dnes vám však výrobcovia bez problémov zhotovia posteľ na mieru a rozmery si môžete stanoviť podľa vašich predstáv.
Výber roštu
Neoddeliteľnou súčasťou každej postele by mal byť rošt. Je zbytočné, ak budeme mať krásnu posteľ, ale nebude sa nám na nej pohodlne ležať. Posteľové rošty existujú v mnohých variáciách, od štandardných pevných až po luxusné s možnosťou polohovania v oblasti nôh, chrbta i hlavy. Najznámejšími sú lamelové a segmentové rošty. Lamelové rošty udržujú telo aj chrbticu v správnej polohe a eliminujú možnosť vzniku bolestí chrbta. Segmentové rošty sa skladajú z veľkého množstva segmentových prvkov, ktoré nie sú navzájom pevne spojené, ale dokážu ideálne rozložiť hmotnosť tela.
Kam umiestniť posteľ?
Základným pravidlom pre umiestnenie postele je, že by sme nikdy nemali mať nohy v priamej línii s dverami. V starovekej Číne sa takéto usporiadanie nazývalo „pozícia smrti“. Posteľ by sa taktiež nemala umiestňovať do prievanu ani blízko okna. Najvhodnejším miestom je ak ju umiestnite uhlopriečne oproti vstupu do miestnosti.