Tvrdá voda stojí za nepekným vodným kameňom: Ako sa ho zbaviť?
Túžbu po žiarivo čistej domácnosti často narúša nepekný vodný kameň, za ktorým stojí tvrdá voda. Ten sa totiž usádza všade, kde sa mu len dá a hoci nejde o špinu ako takú, vyzerá to naozaj nepekne.
Tvrdá voda ide ruka v ruke s vodným kameňom
Čo je vodný kameň? Ide o usadeniny, ktoré na hocijakých povrchoch zanechávajú vápenaté a horečnaté soli rozpustené vo vode. Tieto usadeniny sa navzájom odlišujú farbou a tiež aj povrchom, ktorý môže byť hladký i drsný.
Vznik vodného kameňa sa spája predovšetkým s ohrevom vody a napáda predovšetkým spotrebiče, ktoré s ňou prichádzajú do kontaktu. Ide najmä o práčky, umývačky riadu, žehličky, varné kanvice ale aj veľké výmenníky tepla. Pred vodným kameňom však neujdú ani batérie, záchodové misy, kuchynské drezy, umývadlá i obkladačky. Rýchlosť jeho tvorby závisí najmä od tvrdosti vody.
Zatočte s tvrdou vodou zmäkčovačom
S vodným kameňom bojovať nemusíte, stačí, ak zmäkčíte tvrdú vodu vo vašej domácnosti. Slúžia na to zmäkčovače vody, ktoré môžu pracovať na fyzikálnych alebo chemických princípoch. V tých chemických (katexových) dochádza k výmene iónov horčíka a vápnika za ióny sodíka. Neupravená voda tu preteká cez katexovú živicu, ktorá ju zmäkčuje. Od spotrebiteľa sa pri tomto type zmäkčovača vyžaduje len pravidelné dosýpanie soli, ktorá živicu regeneruje.
Fyzikálne zmäkčovače využívajú magnetizmus – magnetické pole bráni vzniku vodného kameňa a tiež odstráni ten, ktorý sa už usadil. Takéto zmäkčovače síce upravujú fyzikálne vlastnosti vody, no nemenia jej zloženie, teda pomer minerálov v nej ostáva.
Už usadený vodný kameň zničí aj citrón
Vodný kameň sa nie vždy dá odstrániť bežnými čistiacimi prostriedkami, potrebujete naň totiž o čosi vyššiu chemickú silu. Alebo môžete siahnuť po čistidlách, ktoré určite nájdete aj vo svojej domácnosti.
Napríklad na vyčistenie varnej kanvice od vodného kameňa vám stačí sila kyseliny citrónovej. Dajte v kanvici zovrieť lyžičku kyseliny citrónovej a tento roztok nechajte na chvíľu pôsobiť. Vodný kameň sa rozpustí. Ak však bola usadenina silnejšia, možno budete musieť postup zopakovať. Nič sa nestane, ak kyseliny citrónovej pridáte o čosi viac. Môžete ju nahradiť aj octom. Samozrejme, nakoniec nesmiete zabudnúť kanvicu vypláchnuť, káva s octovou či citrónovou príchuťou by vás asi nepotešila.
Na vodovodné batérie, ktoré sú v každodennom kontakte s vodou, môžete použiť aj sódu bikarbónu, citrón či ocot. Batériu jedným z toho potrite a nechajte pôsobiť. Čím je usadenina silnejšia, tým by ste to mali nechať dlhšie. Chrómované batérie však môže sila kyseliny aj zničiť, preto to príliš nepreháňajte.
Foto: Bigstockphoto